Ieteikt draugam

* - Obligāti aizpildāmie logi
Sūtītāja e-pasts *:
Drauga e-pasts *:
Duomenys sėkmingai išsiųsti
 +371 200 39 777

BUJ

Plānoju būvēt vienstāva dzīvojamo māju ar mansardu. Kādus blokus ARKO M man vajadzētu izvēlēties mājas nesošajām sienām?

Būvējot ēkas nesošās sienas, jāizmanto vismaz 15 cm biezi (ARKO M15) bloki. Bloku izvēli ietekmē ēkā projektētie pārsegumi.

Izvēloties blokus ARKO M15, ēkas pārsegumiem jābūt no monolītā dzelzsbetona.

Ja projektēti citi pārsegumi, iesakām izmantot blokus ARKO M18 (18 cm biezus).

Bez ārējām nesošajām sienām bieži tiek projektētas arī iekšējās nesošās sienas, uz kurām balstās divas pārseguma plāksnes. Šajā gadījumā nesošajai siena vajadzētu izmantot blokus ARKO M24.


Kāds ir svarīgākais āra apdares tehniskais raksturlielums?

Salizturība, proti, cik sala ciklu iztur. No šī parametra atkarīgs ēkas fasādes kalpošanas laiks.


Kāpēc speciālisti iesaka būvēt sienas no cietākiem blokiem?

Sienas, kas būvētas no cietākiem blokiem, ir drošākas.

Turklāt cieti bloki ir ekonomiski:

1.Sienas tiek mūrētas no plānākiem blokiem, piemēram, ARKO M15; ARKO M18. Jāpērk gandrīz uz pusi mazāk kubikmetri šo bloku, tiek veidoti šaurāki pamati.
2.Būvējot tradicionālos namus, nav obligāti jāarmē sienas un jālej dzelzsbetona gredzeni, balstot pārsegumus un jumtus.
3.Viegli un ekonomiski pie sienām var piekārt dažādus priekšmetus: gleznas, skapīšus, radiatorus utml.


Kāds ir svarīgākais termoizolācijas tehniskais raksturlielums?

Siltuma vadītspējas koeficients λ. Jo tas ir mazāks, jo lielāka ir siltumpretestība R (R = biezums (m) / λ). Lietuvas klimatiskajos apstākļos ieteicamā dzīvojamo ēku sienu siltumpretestība ir ne mazāka par 5 (m2 . K/W).


Kas veido sienu?

1. Mūra bloki – notur slodzi, nodrošina nama drošību;
2. Termoizolācija – piešķir sienai siltumpretesību;
3. Āra apdare – fasādes estētiskais izskats.


Kas ir svarīgākais bloku tehniskais raksturlielums?

Blīvums. Jo lielāks ir bloku blīvums, jo stiprākas ir nama sienas, labāka to skaņas izolācija un lielāka siltuminerce.


Ar kādu termoizolācijas materiālu iesakāt siltinātas ēkas sienas, kas samūrētas no blokiem ARKO M18?

Patlaban tirgū ir ļoti plaša siltināšanas materiālu izvēle. Tos var izvēlēties praktiski jebkādai sienas konstrukcijai, gan jaunbūvei, gan vecāku namu siltināšanai.

Runājot par ēkas sienām, kas mūrētas no blokiem ARKO, individuālajā būvniecībā iesakām izmantot trīs kārtu mūri, kas sastāv no nesošās konstrukcijas, šajā gadījumā ARKO bloku mūra, termoizolācijas materiāla un apdares ķieģeļiem. Izvēloties šādu konstrukcijas risinājumu, ēkas siena būs silta un kalpos ilgi.

Šādam risinājumam būtu jāizvēlas minerālvate vai putupolistirolu, kura biezums jāizvēlas atkarībā no paša materiāla siltumizolācijas koeficienta un tā, kādu sienas siltumpretestību vēlaties iegūt. Patlaban dzīvojamo namu ārsienas pretestībai vajadzētu būt R = 5,0 m²K/W.

Piemēram, var siltināt ar 17 cm biezu minerālvates slāni, kuras siltumvadības koeficients ir 0,037 W/mK vai 20 cm biezu putupolistirola slāni, kura siltumvadības koeficients 0,039 W/mK.

Tad iegūtu kopējo sienas pretestību R = 5,1 m²K/W. (šeit nevērtējam apdari un gaisa šķirkārtu).


Vai obligāti jāveido gaisa šķirkārta, mūrējot sienu no blokiem, minerālvates un klinkera ķieģeļiem? Ko dod gaisa šķirkārta?

Būvējot šādu sienu, gaisa šķirkārta ir obligāta. Tā nepieciešama tam, lai sienas konstrukcijā parādījies mitrums no iekštelpām nokļuvis gaisa šķirkārtā tiktu vienkārši izvadīts.

Kas īsti ir gaisa šķirkārta?

Gaisa šķirkārta tiek atstāta starp siltumizolācijas materiālu (minerālvati) un apdares mūri. Tās lielumu nosaka ar aprēķinu palīdzību, taču visbiežāk tā ir 30 – 50 mm. Gaisa šķirkārtā gaiss nokļūst pa mūra apakšā un gar karnīzi atstātajām atverēm. Tā tiek radīta mākslīga gaisa cirkulācija.

Kas būtu, ja gaisa šķirkārta netiktu veidota? Ja nebūtu gaisa šķirkārtas, telpās esošais siltums spiedīsies uz āru caur sienām un siltumizolācijas materiālu. Temperatūras atšķirību dēļ kondensējoties veidosies mitrums, kas krāsies uz apdares mūra iekšējās virsmas. Iemirkstot mūrim, kļūst mitra arī siltumizolācija. Palielinoties mitrumam par 1 %, minerālvates siltuma caurlaidība palielinās par apmēram 32 %, attiecīgi ja mitrums pieaug par 2,5 % - 55 %, ja par 5 % - 100 %.

Ziemas laikā izveidojies kondensāta mitrums sasals un izplešoties ledus ārdīs apdares mūri. Lai izvairītos no tādām sekām, trīs kārtu sienas mūris obligāti ir jāveido ar gaisa šķirkārtu.


BUJ arhīvs