ARKOM.LV/siltuma-inerce

SILTUMA INERCE

SUBMENIU
SILTUMA INERCE

Vienkāršiem vārdiem paskaidrot, kas ir siltuma inerce, var šādi: tā ir jūsu mājas sienu reakcija uz apkārtējās temperatūras izmaiņām, novadot šīs izmaiņas uz mājas iekšpusi. Bieži vien par siltuma inerci padomā novēloti – kad māja jau ir uzbūvēta un ir par vēlu kaut ko mainīt. Jo lielāka ir siltuma inerce, jo mazāk istabas temperatūra ir atkarīga no ārējās temperatūras izmaiņām:
  • ziemā istabās ir silti;
  • vasarā istabās saglabājas komforta temperatūra, pat ja ārā ir +30 grādu.

Kā tas notiek? Jebkuras mājas sienas reaģē uz apkārtējās vides temperatūras izmaiņām. Taču atkarībā no tā, no kādiem blokiem sienas ir mūrētas, vienas uz āra temperatūras izmaiņām reaģē ātrāk, citas – lēnāk. Ja sienas reaģē ātrāk, tad ja ārā ir karsti, māja sakarst, bet ja ārā ir auksti – atdziest. Sienas, kuras pateicoties izvēlētajiem blokiem uz āra temperatūru reaģē lēnāk – lēnām uzkrāj siltumu un lēnām to atdod. Tādēļ mājas iekšpusē ir pastāvīgāka temperatūra un tās iemītniekiem nodrošināts augstāks komforta līmenis. Blokiem, kuri uz temperatūras izmaiņām reaģē lēnāk, ir acīmredzamas priekšrocības. Bloku reakcijas ātrums uz temperatūras izmaiņām ir atkarīgs no bloka svara (blīvuma): jo bloks ir blīvāks, jo lēnāk tas reaģē uz temperatūras izmaiņām un jo lielāka ir tā siltuma inerce. Blīvums:
ARKO blokiKeramiskie blokiGāzbetona blokiKeramzīta bloki
Blīvums (kg/m3)1310-1600800-950400-600650-800
Vid. blīvums (kg/m3)1455875500725
Vidutinis tankis kgm3 LV
SVARĪGI
  • Par siltuma inerci vajadzētu padomāt jau projekta stadijā un gādāt, lai pabeigtā māja ziemā saglabātu siltumu, bet vasarā – vēsumu mājas iekšpusē.
  • Lai mājai būtu pēc iespējas lielāka siltuma inerce, izvēlēties blokus, kuru blīvums ir lielāks.
REKOMENDĒJAM
  • Lai nodrošinātu pēc iespējas lielāku siltuma inerci, mājas sienas mūrēt no ARKO M blokiem.